Foto. A.Siedlecki w chmurach.

ANDRZEJ SIEDLECKI

aktor, reżyser, dziennikarz, filmowiec

START | POLSKA | USA | JAPONIA | AUSTRALIA | MOJE KSIĄŻKI | WCIELENIA RÓŻNE | ARTYKUŁY-WYWIADY | GALERIA ZDJĘĆ


Fot. Andrzej Siedlecki - wszystko dla sztuki. Fot. Andrzej Siedlecki - wszystko dla sztuki.

FILMY I FILMIKIZapraszam do oglądania!
 1. „Piłsudski. Dla Polski żyć" (1 g.30sek.)

  I-sza nagroda w kategorii filmu dokumentalno-historycznego na Festiwalu Polonijnym Losy Polaków, 2017.

  Nagroda Specjalna za wartości patriotyczno-edukacyjne na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów "KSF NIEPOKALANA" 2017.

  Premiera odbyła się w rocznicę śmierci Marszałka, 12 maja 2017 w Konsulacie w Sydney. To film dokumentalny o drodze Polski do niepodległości, w której dużą rolę odegrała osobowość i bezkompromisowa, patriotyczna postawa Józefa Piłsudskiego, działającego w imię idei wolności i niepodległości. Film o filozofii czynu, budowaniu siły obronnej kraju i przeciwnościach w osiągnięciu celu.

  Cykl audio z fragmentów przemówień J. Piłsudskiego:


   
 2. „Sztuka Legionów” - (3.15min.) - notatka z wystawy poświęconej sztuce legionistów J. Piłsudskiego, a także zbiorom wojskowym w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wielu legionistów było artystami, poetami, malarzami i rzeźbiarzami.
   
 3. „Jeden z wielu” - (36 min - wersja angielska 33.56 min) - nagrodzony na Festiwalu Multimedialnym w Częstochowie, 2015.

  To interesujący temat polsko-australijski. Film powstał na podstawie pamiętników szlachcica, majora Seweryna Korzelińskiego, częściowo wydanych także w Australii. Bohaterem filmu jest szlachcic polski, major Seweryn Korzeliński, powstaniec listopadowy i uczestnik powstania węgierskiego w czasie Wiosny Ludów. Postać fascynująca i jakże polska. Szuka złota i po różnych perypetiach wraca do Krakowa, wydaje swoje pamiętniki i zostaje pierwszym dyrektorem Szkoły Rolniczej w Czernichowie, która funkcjonuje do dziś.

  * * *

  W 2016 na Festiwalu Polonijnym Losy Polaków w Warszawie roku Riho Okagami -Siedlecka i Andrzej Siedlecki otrzymali specjalną nagrodę prezesa Telewizji Polskiej za trzy filmy: Z ziemi włoskiej do Polski, Spacerkiem po Krakowie i Przestrogi dla Polski. (Zobacz pod tym linkiem).


   
 4. „Z ziemi włoskiej do Polski” (9.41 min.)

  O genezie powstania polskiego hymnu opowiada po polsku Japonka. Pisze książkę o Polsce i chce zrozumieć polską historię. I tak oto w tym filmie przeniesiesz się do włoskiego, pięknego miasteczka Reggio Emilia, gdzie legioniści marzący o niepodległości Polski bili się pod wodzą generała Dąbrowskiego „Za naszą i waszą wolność". Tam właśnie Józef Wybicki skomponował Mazurek Dąbrowskiego, który stał się polskim hymnem narodowym.


   
 5. „Spacerkiem po Krakowie” (8 godz. 40 min.) - to drugi nagrodzony film w jęz. japońskim. więc także dla widza japońskiego. Posiada napisy polskie.

  Po historii Krakowa oprowadzi Ciebie Japonka. Z Krakowem związana jest przecież królowa Bona Sforza, żona Zygmunta I-go Starego. Przeniesiemy się później do włoskiego miasteczka Bari. Zobaczycie też zamek, w którym żyła królowa Bona i miasteczko Vigevano, gdzie się urodziła. Powrócimy jednakże do Krakowa, bo to miasto naszego papieża i papieskich kremówek, słynnej, uroczej kawiarni Jamy Michalika, muzeów i oczywiście, zamku królewskiego na Wawelu, gdzie „króluje” polska historia. Zapraszamy na spacer!


   
 6. „Przestrogi dla Polski” (5min.) - to trzeci nagrodzony film na podstawie tekstu pisarza i filozofa Oświecenia Stanisława Staszica (1755 –1826) o polskim zdrajcy, który za obce pieniądze jest gotów przypieczętować kolejny rozbiór Polski. Tylko jeden patriota, Rejtan protestuje.
   
   
 7. „O wolności polskiej” (0.48sek.)- krótki wiersz Wespazjana Kochowskiego (1633-1700), krytykujący prywatę i sprzedajność części możnych i szlachty, przedkładających złoto nad wolność.
   
 8. „Rządu potrzeba” (1.05 sek.) - wiersz Jana Andrzeja Morsztyna (1620-1693) Polska ma wszystko, ale zawsze jej potrzeba dobrego rządu.
   
 9. „Konrad” (15.30s)
  – I Ty, jeśli bardzo chcesz, możesz zrealizować swoje marzenie!
  Dziewięcioletnie dziecko ma marzenie i je zrealizuje! To dziecko, to Joseph Conrad, czyli Józef Teodor Konrad Korzeniowski. W czasie podróży kliprem z 19 wieku (1874), z epoki Konrada Korzeniowskiego, który jest jedynym regularnie żeglującym w świecie trójmasztowcem, a na który zaokrętowałem się w Sydney razem z żoną (drugim operatorem), dowiadujemy się o dzieciństwie pisarza, jego rodzinie, zainteresowaniach, fascynacji morzem, tematach jego nowel oraz umiłowaniu Australii. Także o tym, że mimo twórczości w języku angielskim, która wyniosła go na wyżyny światowego pisarstwa i wprowadziła do Hollywood, odrzucił angielski tytuł szlachecki i pozostał szlachcicem polskim.
   
   
 10. „Chopin and George Sand Museum in Majorca” - (4.51s) - bez komentarza. Obrazem namawiam, by odwiedzić słynne, umieszczone w klasztorze, muzeum chopinowskie na Majorce w Valldemossa w Hiszpanii. To bardzo sympatyczne, romantycznie wyglądające miasteczko!
   
 11. „Chopin” (2.17min.) Film ukazuje w jakich okolicznościach nasz geniusz muzyczny okresu romantyzmu zagrał pierwszy, dobroczynny koncert za granicą w Dusznikach Zdroju, które ówcześnie, należały do zaborcy pruskiego.
   
 12. „Wang i przemijanie” (4.51s) – Odkryłem, że na cmentarzu, w pięknym Karpaczu leżą dwaj wielcy twórcy polscy, nie katolicy: Tadeusz Różewicz, poeta, pisarz, dramaturg i Henryk Tomaszewski, twórca znanego w świecie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Ten króciutki film może być przykładem i refleksją o tradycji polskiej tolerancji religijnej od wieków, ujętej ustawą w formę prawną przez Zygmunta II Augusta (1520–1572) – króla Polski i wielkiego księcia litewskiego od 1548 roku, ostatniego z dynastii Jagiellonów. „Nie jestem królem sumień waszych” - powiedział i prawnie zagwarantował wolność religijną dla innowierców w całej w Rzeczypospolitej.
   
 13. „Bóg Biedy, czyli fortuna kołem się toczy” (4.54s.) - to japońska bajeczka o zmienności losu. Myślę, że film ten każdego pocieszy… choć może i zmartwić, zależnie od sytuacji materialnej oglądającego. Trzeba obejrzeć!
   
 14. „Róża i deszcz” (2.06s) - to opowiastka o tym, by zastanowić się zanim odrzucimy czyjeś prawdziwe uczucie.
   
 15. „Filipińska przygoda miłosna” (dwie części, 19min.) To film o moim pierwszym doświadczeniu teatralno-kulturowym w Australii. O reżyserii sztuki filipińskiej, z filipińskimi bohaterami w Sydney. Lecimy zatem do Filipin w odwiedziny do syna i zarazem szukamy materiału do filmu. Nieszczęśliwa miłość bohatera narodowego Filipin, Jose Rizala przeplata się z polityką.
   
 16. „Remembrance” (4.59s) - to opowieść bez słów z angielskimi napisami o Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie jest grób pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, który jak twierdzą historycy, być może uratował Polskę od zagłady atomowej. Na Powązkach są także mogiły powstańców styczniowych, powstańców z Powstania Warszawskiego, żołnierzy AK, żołnierzy niezłomnych i zwykłych żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę. W tych mogiłach zamknięta jest polska historia i powinniśmy o nich pamiętać.
   
 17. „Piekielna Wyspa”, cz.1 (9:44s) cz.2 (5:52s)
  Ze statku, którym płyniemy roztacza się wokół malowniczy widok. Ale w tym bajkowym krajobrazie kryje się dawna i współczesna ludzka tragedia. Rozległe ruiny, które widzimy z pokładu, to dawne, kolonialne ciężkie więzienie w Port Arthur na Tasmanii. Bezwzględny wojskowy, Sir George Arthur zamienił całą Tasmanię w idealną policyjną enklawę, gdzie kontrola skazańców była ciągła i całkowita. I jakby dla kontrastu do ponurych ruin, widać piękny park w stylu angielskim. Wokół niego mieszkała elita oficerska, zarządzająca obozem. Widać także Wyspę Umarłych. Współczesność dopisała do historii jeszcze dodatkowy, makabryczny rozdział, związany z Wyspą Umarłych w Port Arthur. Otóż Martin, „złota rączka” …
   
 18. „Polish Christmas 2013” (7:37s) - migawka z Sydney.
   
 19. „Polish Christmas 2014” (8:10s) - migawka z Sydney.
   
 20. „Salvador Dali in Art Science Museum. Singapore” (4.09s) - bez komentarza. Oglądamy w Muzeum singapurskim dzieła wybitnego, współczesnego malarza i rzeźbiarza, surrealisty.
   
 21. „Sculpture by the Sea” (9.47) - to notatka filmowa z nadmorskiej wystawy, przy słynnej plaży Bondi Beach w Sydney.
   
 22. „Autumn in Sydney” (0.56s) – „Jesień w Sydney” - z muzyką bez komentarza.
   
 23. „Spring in Sydney" (1min.) „Wiosna w Sydney” - z muzyką bez komentarza.
   
 24. „Światowy skarb Alberobello”; (3min) - to film-pocztówka z włoskiego miasta o niezwykłej architekturze, na pewno jeszcze Wam nieznanej. Coś niezwykłego! Bajka!
   
 25. „Żaby, Niemcy i radon” (5:19) - to będzie właśnie o żabach, Niemcach i radonie, pierwiastku stosowanym w medycynie, gazie znajdującym się w klimacie uroczego miasteczka uzdrowiskowego, Świeradów Zdrój. Tam też byliśmy i wodę radonową piliśmy! I zdrowi wróciliśmy!
   
 26. „To Bonegilla from somewhere” - (6 min.) in English. Awarded in 2014 by „Emigra” Festival in Poland. The story of Wanda Skowrońska who after the war came to Bonegilla's camp with her parents. She is talking about her book.
   
 27. „Art Exhibition - Barbara Pyrzakowski” (2:50min., w j. angielskim)
  Japońskie przysłowie mówi:-"Wyjdziesz z domu i zawsze coś znajdziesz". Nigdy nie jest za późno! O swojej mamie, opowiada Tony Koski, znany sydnejski karykaturzysta.
   
 28. „Weekend” (8.08s) - o uroku pewnego miejsca koło Sydney. Miejsce, gdzie Australijczycy jadą, by spędzić weekend.
   
 29. „Diabły polskie z kolekcji Wiktoryna Grąbczewskiego”, 3 części. Rzeźba ludowa, malarstwo i anegdoty. Zabawne!
   
 30. „Sztuka kochania Owidiusza”. Dla mężczyzn i nie tylko! 8 części (całość około 45min), czyli podręcznik jak zainteresować sobą kobietę i jak z nią postępować. Wyśmienite, nie starzejące się porady! Nie tylko dla panów, bo też i ku przestrodze kobiet, by nie wpaść w zastawione sidła! Warto wiedzieć!
  Warto zobaczyć! Antyczne rzeźby, malarstwo, architektura.

   
 31. „Australian Gold Rush History” (4.06) in English. Amazing man, amazing Museum!
   
 32. „Byś wolny żył” (11.55) - Agresja - 1939, terror, opór, walka, pamięć.
  80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.
  Wiersze: K.K. Baczyński, T. Gajcy.
  Na XIV Festiwalu "Losy Polaków 2019", III nagroda w kategorii filmów upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
   

kontakt@andrzejsiedlecki.pl

Fot. Andrzej i Riho Siedleccy.


 
 
  Życzymy miłego oglądania!

Strzałka w lewo. Strzałka w prawo.
Copyright Andrzej Siedlecki, Sydney. Ostatnia modyfikacja: 2019-11-18