Fot. Koala Fot.

ANDRZEJ SIEDLECKI

aktor, reżyser, dziennikarz, filmowiec

START | POLSKA | USA | JAPONIA | MOJE KSIĄŻKI | MOJE NAGRANIA | WCIELENIA RÓŻNE | ARTYKUŁY-WYWIADY | GALERIA ZDJĘĆ

AUSTRALIA

PREZYDENT ANDRZEJ DUDA Z WIZYTĄ W SYDNEY

Fot.

Pięknego, słonecznego poranka 1988 roku ląduję z rodziną w Sydney. Natychmiast zapisuję się na kurs angielskiego. W polskiej sekcji rządowego radia SBS tłumaczę i czytam dzienniki. Dla telewizji SBS Vox Populi produkuję kilka programów. Kończę radiowe kursy dziennikarstwa. W radio robię już wszystko: dzienniki, programy dokumentalne, wywiady, czytam polską literaturę. Opracowuję strukturę jednorocznego kursu aktorskiego, potem reżyserii i zakładam The Directors' Studio.

Miniatura plakatu

Prowadzę kursy reżyserii pod firmą znanego w Sydney the Actors Centre. Wynajmuję the Pilgrim Theatre, gdzie moi studenci prezentują swoje prace.

Foto - Sydney Uni, w ręku Diploma in Education

W Centre of Open Education na Macquarie University prowadzę kursy aktorskie i reżyserskie. Także w The Drama Studio oraz wielu college'ach na terenie Sydney. Dla radia ABC realizuję 15-minutowe programy dla polskich emigrantów. Są rozsyłane do radiowych rozgłośni lokalnych w całej Australii.

W National Institute of Dramatic Art, czyli Sydnejskiej Szkole Teatralnej opowiadam studentom o polskim teatrze, organizuję warsztat reżyserski. Zapisuję się na studia podyplomowe na University of Sydney w zakresie nauczania teatru ze specjalizacją "drama", a także języka francuskiego.

W tle University of Sydney,
w ręku Diploma in Education


Fot. Lampa 1. Fot. Lampa 4. Fot. Fot. Lampa 5.

Uczę się szlifowania kamieni, potem robienia witraży.

Robię kilka lamp według własnych pomysłów.

. . .


W The Drama Studio, starym młynie, reżyseruję dyplomowe przedstawienie, wybraną przez studentów sztukę – „The Lower Depths" Gorkiego. Odnotowuję sukces wśród inteligenckiej „alternatywy". Agenci proponują aktorom zapisy do swoich agencji. Aktorzy są szczęśliwi! Ja też!
I szczęśliwy bankiet!

Reżyseruję dalej: „The Love of Don Perlimplin in the Garden" F.G. Lorki w Ensemble Studios, „Świadków" Różewicza w Pilgrim Theatre, „The Love of Leonor Riviera" Severino Montano w Parramatta Riverside Theatres, „Waiting for Godot" Becketta w Voices Theatre, „Lunatic and Lover" Meyera w zabytkowym pubie i „Marat/Sade'a" Weissa z moimi studentami, z którymi tworzę Outlet Theatre.

Fot.1 Fot.2 Fot.3 Fot.3a Fot.4


Plakat do sztuki 'Witnesses'. Reżyser A.S. ze studentami ze sztuki F.G. Lorki. Plakat do spektaklu 'Pentecost.'

Dzięki rekomendacji kolegi Lecha Mackiewicza gram świetną rolę ortodoksyjnego księdza na scenie Sydney Theatre Company w „Pentecost'' D. Edgara.
Leszek gra katolickiego księdza, a dużą rolę gra Gosia Dobrowolska.


A w serialu TV „Murder Call" w roli Sterna fachowo duszę muzyka… struną od skrzypiec!Polish Studies na Macquarie University.

W 1998 roku obejmuję kierownictwo Polish Studies na Macquarie University. Uczę języka polskiego, literatury i dramatu. Reformuję i unowocześniam program. Dzięki różnym donacjom wprowadzam nowe przedmioty: współczesnej polskiej literatury i teatru. Kieruję studiami i uczę przez 16 lat.


W 2003 r. za promowanie polskiej kultury i oświaty otrzymuję Dyplom Uznania od Konsula Generalnego w Sydney. Reżyseruję program Treasures of Polish Literature według własnego scenariusza, prezentujący Australijczykom osiągnięcia wybitnych twórców polskiej literatury.


W 2005 roku za propagowanie literatury polskiej Polonia australijska w plebiscycie przyznaje nagrodę „Sydnejskiego Orła" i statuetkę Oskara.


Plakat do spektaklu 'Treasures of Polish Literature'. Fot. Fot. Fot.
W 2005 roku realizuję dramat K. Wojtyły „Przed sklepem Jubilera" i z Martą Kieć-Gubała robimy tournée po Australii. W radiu SBS i wśród Polonii popularyzuję polską literaturę, występując we własnych scenariuszach wielu programów poetyckich.

Fot. Fot.

W 2006 roku zostaję wyróżniony za nauczanie gry aktorskiej przez Sydney Community College nagrodą „Long Service Award". Pracowałem około 13 lat.

I uczę gry aktorskiej. Mam w domu nieduże, ale wystarczające studio, by robić próby i dawać prywatne lekcje „acting'u''.

Moje marzenie ziściło się!

Fot.

W 2007roku, wydawnictwo FOSZE wydaje moją pierwszą książkę „Sekrety techniki aktorskiej-Jak uczyć?". Rozwijam temat i piszę drugą „Być aktorem" (2010). Następnie FOSZE publikuje „Jak reżyserować, Podstawy reżyserii teatralnej” (2015). W 2016 następna publikacja, to „Praca głosem”, Technika mowy i prezentacji”. Zobacz w okienku Moje książki.

XI Festiwal LOSY POLAKÓW 2016. Wręczenie nagród.

Obecnie na emeryturze. Publikuję nadal w Tygodniku Polskim i Pulsie Polonii (pulspolonii.com). W Pulsie, wpisując w okienko SZUKAJ moje nazwisko znajdziesz artykuły od 2011 roku. Nagrywam również prozę, poezję, produkuję filmy dokumentalne i podróżuję.

Filmy nagrodzone na Festiwalach Polonijnych:

Miniatura wyróżnienia na festiwalu EMIGRA 2014. Miniatura nagrody specjalnej XI festiwalu LOSY POLAKÓW 2016. KSF Niepokalana 2017. Nagroda Specjalna za film 'Piłsudski. Dla Polski żyć' Losy Polaków 2017. I nagroda - dyplom.Żeby zobaczyć więcej filmów kliknij na napis: You Tube.

Fot. Fot.

Na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” - program audio Historia Polski w literaturze od Piasta do współczesności otrzymał Nagrodę Specjalną od Prezesa Wspólnoty Polskiej Dariusza Bonisławskiego (2018). Można pobrać z okienka Moje Nagrania.Za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej, za zasługi w pracy pedagogicznej, promowanie języka, oświaty i kultury polskiej zostałem odznaczony osobiście przez Prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi, w Sydney, 10 sierpnia 2018 roku.

Fot. Fot.

PS:
Pracę z mikrofonem zaczynałem w 1967 roku w katowickim radio, potem warszawskim. Kontynuuję ją w radio SBS. Uwielbiam ten rodzaj kontaktu ze słuchaczem. Nagrywam więc w dalszym ciągu. Także w swoim studio.

Fot. I ciągle w formie!       Kontakt: kontakt@andrzejsiedlecki.pl

Strzałka w lewo. Strzałka w prawo.
Copyright Andrzej Siedlecki, Sydney. Ostatnia modyfikacja: 2018-09-26